Профілактика сезонних захворювань

Прості речі рятують життя

З настанням холодної пори року створюються сприятливі умови для поширення збудників гострих респіраторних вірусних інфекцій, що призводить до зростання рівня захворюваності на ці інфекції, а також виникає загроза епідемії грипу. До групи гострих респіраторних вірусних інфекцій належить велика кількість вірусних захворювань, які перебігають з ураженням верхніх дихальних шляхів. Найбільш поширені ГРВІ: грип, парагрип, респіраторно-сентиціальна, аденовірусна та риновірусна інфекції.

Джерелом зараження виступає хвора на ці інфекції людина: хворий виділяє збудників ГРВІ у довкілля з краплинками слизу та слини при кашлі, чмиханні, розмові. Хворий, перебуваючи на роботі чи заняттях, за один день може заразити близько ста своїх колег. Зараження здорової людини відбувається при вдиханні мікрочастинок слизу та слини виділених хворим.

Характерні клінічні ознаки ГРВІ: підвищення температури тіла, слабкість, загальне нездужання, біль голови, першіння чи біль у горлі, сухий кашель, нежить, утруднене дихання через ніс. Захворювання здебільшого починається гостро, з ознобу, відчуття жару, сильного болю голови, болю в очах. Турбує ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, порушується сон. Вже в перші години хвороби температура тіла сягає 39–40°С. Утруднюється дихання через ніс, обличчя стає одутлим, очі блистять. Загалом обличчя хворого на грип нагадує обличчя заплаканої дитини. На другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починає турбувати біль за грудниною,”– розповідає Юрій Рандюк, доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології Буковинського державного медичного університету.

Для запобігання захворюванню на грип та інші ГРВІ фахівець радить дотримуватися наступних порад. Врегулюйте режим праці та відпочинку, не допускайте надмірних фізичних та психологічних навантажень, виділяйте достатньо часу на сон. Здійснюйте прогулянки на свіжому повітрі, використовуючи для цього парки, сквери чи зону прибудинкових зелених насаджень. Виходячи на вулицю, вдягайтеся відповідно до погоди, уникайте переохолодження, протягів, промокання ніг. Обмежте відвідування заходів із великим скупченням людей (кінотеатри, дискотеки тощо). Також варто обмежити користування громадським транспортом, якщо відстань невелика краще пройтися. При необхідності користуйтеся марлевою пов’язкою на заняттях, у приміщеннях торгових закладів, громадському транспорті, тощо.

Доцільно регулярно проводити вологе прибирання та провітрювання квартири. Також важливим аспектом у профілактиці гострих респіраторних інфекцій є врегульований режим та раціон харчування: вживайте їжу не менше 3-х разів на добу з обов’язковою першою стравою під час обіду, кожен день споживайте фрукти (яблука, груші, апельсини, мандарини), а також салати із сирої капусти, моркви, буряка, заправлені зеленню, часником, цибулею, віддайте перевагу напоям із ягід, а саме чаям та відварам із сушених, заморожених чи перетертих з цукром калини, ожини, смородини, суниці. Проте, найбільш ефективним засобом профілактики грипу є вакцинація, яка проводиться за 2-3 тижні до епідемії.

Українцям доведеться пережити удари «Каліфорнії», «Вісконсина» і «Вікторії». Ці три штами грипу зайдуть на територію України зі сходу, далі грип буде циркулювати по всіх регіонах, просуваючись на захід. Із трьох вірусів грипу, які будуть циркулювати в Україні в цей епідсезон, «Вісконсин» для нас новий, адже торік його не було на нашій території.

Взагалі всі три віруси грипу, які цього року очікуються, включені у вакцини.Перелік дозволених до застосування вакцин для профілактики грипу

З метою належної підготовки регіонів до епідемічного сезону на 2012/2013 рр Міністерство охорони здоров’я України надає інформацію щодо дозволених до застосування у епідемічному сезоні на 2012/2013 рр. станом на 10.10.2012 р. вакцин для профілактики грипу.

 

Назва МІБП

Форма випуску

Виробник

Представник виробника

в Україні

FLUARIX™ / ФЛЮАРИКС™ Інактивована спліт-вакцина для профілактики грипу

суспензія для ін’єкцій по 0,5 мл у одноразовому шприці №1, №10, №20; по 0,5 мл в ампулах скляних №10, №50 та №100; по 5 мл у мультидозових флаконах №10, №20 та №50

GlaxoSmithKline Biologicals Branch of SmithKline Beecham Pharma GmbH & Co.KG, Німеччина

ТОВ "ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна" 03038, м. Київ, вул. Лінійна, 17,

тел. (044) 585-51-85

Дистриб’ютор: ТОВ «БаДМ»

49005

м. Дніпропетровськ, вул. Панікахи, 2,

тел. (056) 471-01-69. контактна особа - Стрельченко Ганна astrelchenko@ooobadm.dp.ua

Інтанза*15 / Інтанза*9(Intanza*15 / Intanza*9), Спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка

суспензія для ін’єкцій по 0,1 мл (1 доза) в одноразових шприцах з мікроінжектором № 10 та № 20

Санофі Пастер С.А., Франція

ТОВ "Санофі-Авентіс Україна" 01033, м. Київ, вул. Жилянська-48/50А

тел. (044) 354 20 00

Дистриб’ютор:

ТОВ Медфарком

03680 м. Київ,

вул., Кржижанівского 4, оф. 102

тел (044) 391 -11-40

ІНФЛУВАК® / INFLUVAC® Вакцина для профілактики грипу, поверхневий антиген, інактивована

суспензія для ін'єкцій по 0,5 мл у одноразових шприцах №1 або №10

Abbott Biologicals B.V., Нідерланди

ТОВ "Абботт Україна" 01032, м. Київ,

вул. Жилянська 110, бізнес-центр "Карат",

2 пов.

тел. 044 498 60 80

Дистриб’ютор: ТОВ «БаДМ»

49005

м. Дніпропетровськ,

вул. Панікахи, 2,

тел. (056) 471-01-69 контактна особа - Стрельченко Ганна

astrelchenko@ooobadm.dp.ua

ВАКСІГРИП/VAXIGRIP, Спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка

суспензія для ін’єкцій по 0,25 мл №1, №10 та №20 або 0,5 мл №1, №10, №20 та №50 в попередньо заповнених шприцах з прикріпленою голкою та по 5 мл (10 доз) у флаконах №1 та №10

Санофі Пастер С.А., Франція

ТОВ "Санофі-Авентіс Україна"

01033, м. Київ,

вул. Жилянська-48/50А

тел. (044) 354 20 00

 

ВАКСІГРИП / VAXIGRIP, Спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка

суспензія для ін’єкцій по 0,5 мл (1 доза) в попередньо заповнених шприцах з прикріпленою голкою №1

ТОВ "Фармекс груп" (фасування з форми "in bulk" фірми-виробника Санофі Пастер С.А., Франція) Україна

08300, Київська обл.,

м. Бориспіль,

вул. Шевченка,

буд. 100

тел. 0443911919

Дистриб’ютор:

ТОВ Медфарком 

03680 м. Киев,

ул. Кржижанівского 4, оф. 102

тел  (044) 391 -11-40

 ТОВ "Фармекс груп"

08300, Київська обл., м. Бориспіль, вул. Шевченка, буд. 100

тел.  044 391 19 19

На етапі експертизи у ДП «Державний експертний центр МОЗ України» (щорічний перегляд штамового складу вакцини для профілактики грипу) знаходиться  медичний імунобіологічний препарат: Гриппол® плюс Вакцина для профілактики грипу тривалентна інактивована полімер-субодинична, виробництва ТОВ НПО «Петровакс Фарм», Російська Федерація. Орієнтовна дата завершення експертизи 10 календарних днів.

Триває державний контроль якості вакцини ВАКСІГРИП / VAXIGRIP, виробництва ТОВ "Фармекс груп" (фасування з форми "in bulk" фірми-виробника Санофі Пастер С.А., Франція) Україна, серія J7197-1, кількість доз - 217 854 та вакцини ІНФЛУВАК® / INFLUVAC®, виробництва Abbott Biologicals B.V., Нідерланди, серія – А23. Орієнтовна дата завершення контролю 22-25 жовтня.

Відповідно до Порядку здійснення державного контролю за якістю МІБП, які використовуються, виробляються або пропонуються до застосування в медичній практиці в Україні, затвердженого наказом МОЗ України від 06.12.2001 № 486, державний контроль якості пройшла вакцина FLUARIX™ / ФЛЮАРИКС™, виробництва GlaxoSmithKline Biologicals Branch of SmithKline Beecham Pharma GmbH & Co.KG, Німеччина, серія - AFLUA687AB.

Грип - коментар доцента кафедри інфекційних хвороб та епідеміології, 

к.мед.н., доцент Рандюка Юрія Олександровича

Грип – гостре респіраторне вірусне захворювання з крапельним механізмом передачі, яке перебігає з вираженою інтоксикацією та запаленням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, переважно трахеї.

Грип найбільш розповсюджене захворювання Земної кулі із здатністю стрімко поширюватися. Ця недуга охоплює велике місто за 1,5-2, країну – за 3-4 тижні. Під час епідемічних спалахів від грипу страждає від 30 до 50 % населення ураженого регіону. І навіть у “найспокійніші” роки у світі на грип хворіє більше 30 млн. людей. Така висока захворюваність на грип зумовлена здатністю вірусу швидко змінюватися. У зв’язку з цим імунітет після раніше перенесеного грипу не вберігає людину від захворювання при заражені зміненим штамом. Одна і та ж людина впродовж життя може багато разів хворіти на грип.

Не зважаючи на значні досягнення сучасної медицини до сьогодні грип залишається малокерованою інфекцією із щорічним сезонним підвищенням захворюваності, епідемічними спалахами кожні 2-3 роки та розвитком пандемій кожні 10-30 років. Не є виключенням і нинішній епідемічний сезон.  Згідно даних санітарно-епідеміологічної служби у нинішньому епідемічному сезоні на території України буде циркулювати три віруси грипу. Це вірус грипу А (Н1N1) „Каліфорнія”, який з 2009 року більш відомий під назвою „свинячий грип”, новий для України вірус грипу А (Н3N2) „Вікторія” та вірус грипу В „Вісконсін”.

Зазвичай грип перебігає в легких та середньотяжких формах і не становить загрози для здоров’я хворого. Однак це не така вже й безпечна хвороба. У частини хворих ця недуга має тяжкий перебіг або ж виникають ускладнення, які спричиняються супутньою бактерійною флорою (гайморит, фронтит, отит, пневмонія) чи безпосередньою дією вірусу (геморагічний набряк легень – атипова пневмонія, гострий менінгоенцефаліт, арахноїдіт, набряк мозку, гостра серцева слабкість, глумерулонефрит). Останні, якраз і призводять до смерті хворих на грип чи стають причиною інвалідизації. Частіше тяжкі ускладнення грипу виникають в осіб із зниженим імунітетом, хронічними захворюваннями серця, легень, нирок, вагітних та тих, що переносять недугу „на ногах”.

Враховуючи можливі тяжкі наслідки грипу для здоров’я та життя, лікування цієї хвороби не повинне обмежуватися лише симптоматичними засобами (жарознижуючі, протизапальні, протикашлеві та інші подібної дії препарати). При появі перших клінічних ознак хвороби (підвищенні температури тіла, болю голови, болю в очах, ломоти в попереку, крижах, суглобах) необхідно зразу ж звернутися до лікаря. Оскільки лише лікар спроможний об’єктивно оцінити тяжкість перебігу хвороби та призначити оптимальне лікування, яке поряд із симптоматичними засобами буде включати в себе ліки, які прямо чи опосередковано знищують вірус. Наразі арсенал противірусних засобів, які застосовуються для лікування грипу нараховує багато найменувань і щорічно продовжує поповнюватися. До лікарських засобів, які володіють прямою противірусною дією і знайшли широке застосування у медичній практиці відносяться амантадин, ремантадин, амбен, амінокапронова кислота, віразол, осельтамівір, рибавірин в аерозолі та багато інших препаратів. Противірусна дія вказаних препаратів базується на пригнічені розмноження вірусу грипу в організмі людини. Приймати ці препарати слід ретельно дотримуючись рекомендацій лікаря чи інструкції оскільки їх ефективність залежить від періоду хвороби на якому розпочинається лікування, серотипу вірусу, який викликав хворобу та деяких інших факторів. Досить ефективними у лікуванні грипу є лікарські засоби з поєднаною противірусною, імуномодулювальною та інтерфероногенною дією. Вони не лише пригнічують розмноження вірусу, але й активують імунну систему, що суттєво пришвидшує видалення збудників з організму. Найбільш відомими препаратами з цієї групи є амізон, аміксин, арбідол, афлубін, гропринозин, протефлазид. Препарати цієї групи також застосовуються для профілактики грипу, хоча їх ефективність у цьому напрямку є недостатньо високою.

Не зважаючи на величезну кількість протигрипозних лікарських препаратів та засобів народної медицини найбільш ефективним методом боротьби з цією недугою все таки залишається вакцинація. Поствакцинальний імунітет у повній мірі вберігає щепленого від захворювання. Наразі в Україні пройшли клінічні випробування і зареєстровані 6 протигрипозних вакцин. Це вакцини «Флюарикс», «Інфлувак», «Ваксігрип»  та «Інтанза»  виробництва Німеччини, Нідерландів, Франції та Україна. На введення цих вакцин виробляється імунітет до всіх трьох вірусів грипу, які будуть циркулювати в Україні в епідемічному сезоні 2012/13 років. Мінімальний термін часу для вироблення імунітету після щеплення – 3 тижні, оптимально – 4-6 тижнів. Враховуючи прогнози ВООЗ щодо початку сезонного підвищення захворюваності на грип в України, вакцинуватися проти цієї недуги варто уже зараз. Проте і під час поширення грипу вакцинація не протипоказана (крім живих вакцин). У цьому випадку протигрипозна вакцина виконує, як профілактичну, так і лікувальну функцію. Люди, які щепилися проти грипу і через кілька днів захворіли переносять грип, як правило, у легкій формі і без ускладнень. Слід зазначити, що сучасні протигрипозні вакцини є достатньо безпечними, поствакцинальні реакції виникають рідко, а ускладнення практично не реєструються. Тому майже всі сучасні вакцини можна використовувати для щеплення дітей та вагітних жінок. Протипоказом до проведення щеплень проти грипу є гострі запальні захворювання, хронічні хвороби у стадії декомпенсації, тяжкі захворювання центральної нервової системи та тяжкі алергічні реакції. Не варто також вакцинуватися особам, які мають алергію на жовток курячого яйця.

Загалом вакцинація є не тільки єдино надійним, але й найдешевшим  методом боротьби з грипом. Економічні затрати на медикаментозну профілактику чи лікування навіть неускладненого грипу значно перевищують вартість вакцини. 

Коментар доцента кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ к.мед.н. Коваль Галини Данилівни

Вакцинація проводиться проти збудників тих інфекцій, що здатні викликати епідемії та пандемії, захворювання з високою інвалідністю та смертністю та практично невиліковні (сказ, правець); від захворювань, що потенційно можуть спричинити онкологічні захворювання у майбутньому (гепатит В,  вірус папіломи), від небезпечних інфекцій, що можуть мати місце в певній професійній діяльності (бруцельоз, туляремія), під час епідемій від відповідних збудників, за станом здоров’я (наприклад в ослаблених осіб проти пневмококу чи грипу, що викликають дуже важкі пневмонії, які ці групи населення не зможуть перенести взагалі або матимуть серйозні ускладнення), за потреби від тих інфекцій, до яких організм людини не може мати імунітету за походженням (наприклад  європейцям від інфекцій, характерних для Азії та Африки),  та ін. В кожній державі перелік щеплень регламентується Національним календарем профілактичних щеплень, який включає обов’язкові та рекомендовані щеплення. Зокрема, в Україні Календар включає обов’язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз та гепатит В, ХІБ інфекцію (викликає менінгіти, важкі запалення дитячого віку), паротит, краснуху.

Враховуючи, що вакцинація – це профілактика захворювання, то найголовнішою умовою є провести її вчасно, до моменту випадкового контакту зі збудником. Для посилення імунітету проводиться ревакцинація (повтор щеплення).

Щеплення не проводиться при тяжких ускладненнях від попередньої дози у вигляді важкої алергічної реакції, при алергічній реакції на будь-який компонент вакцини, захворюваннях нервової системи, гідроцефалії, епілепсії, гострих захворюваннях або загостреннях хронічних захворювань, вроджених імунодефіцитах, проведенні імуносупресивної терапії, недостатній масі тіла при народженні (для деяких вакцин).

Дитина перед щепленням повинна бути здоровою і обов’язково пройти медичний огляд з опитуванням  історії захворювань в минулому, оцінки реакції на попереднє щеплення, перебігу поствакцинального періоду, термометрії,  огляду шкіри, слизових оболонок кон’юнктиви очей, порожнини рота; дитина допускається до щеплення лише після медичного висновку лікаря щодо стану здоров’я перед щепленням або туберкулінодіагностикою з оформленням первинної медичної документації; дитина повинна бути під наглядом медичного працівника після щеплення щонайменше 30 хвилин. В середньому поствакцинальний період триває 30 діб, з яких найважливішими являються перші 3-7 днів, під час яких починає вироблятися імунітет. Головними умовами догляду після вакцинації є уникання контактів з хворими людьми, виключення алергізуючих продуктів, дотримання гігієни, повноцінне харчування та відпочинок.

Показами до вакцинації є вакцинація згідно Національного календаря щеплень, а також інші обов’язкові щеплення встановлюються для груп населення: за віком; щеплення дітей з порушенням цього Календаря; щеплення ВІЛ-інфікованих осіб; за станом здоров’я; проти вірусного гепатиту В осіб із злоякісними новоутвореннями, осіб, що перебувають на гемодіалізі та отримують багаторазові довготривалі переливання донорської крові або її препаратів; щеплення на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показами.

Обов’язковим профілактичним щепленням для запобігання поширенню інших інфекційних захворювань підлягають окремі категорії працівників у зв’язку з особливостями виробництва або виконуваної ними роботи.

У разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або масового поширення небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях та об’єктах можуть проводитися обов’язкові профілактичні щеплення проти цієї інфекційної хвороби. 

                          Як уберегтися від грипу та інших ГРЗ

 На що необхідно звернути увагу за підозри на грип:

 ·         Захворювання здебільшого починається гостро, з ознобу, відчуття жару, сильного болю голови, болю в очах. Турбує ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, порушується сон.

·         Вже в перші години температура тіла сягає 39–40°С, утримується на такому рівні 2–3 доби, далі – знижується. Якщо гарячка триває довше 5–7 діб це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень. 

·         Вже на другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починає турбувати біль за грудниною. На 3–5 добу кашель м’якшає, з’являється незначна кількість слизового мокротиння.

·         Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.

·        Привертає увагу вигляд обличчя хворого: одутлість, блискучі очі — загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини.

 Загальні заходи профілактики грипу та інших ГРВІ:

 1.Вдягайтеся відповідно до погоди;

2.Уникайте переохолодження, протягів, промокання ніг;

3.Врегулюйте режим праці та відпочинку, виділяйте достатньо часу на сон;

4.До раціону харчування додайте часник, цибулю, відвари калини та смородини;

5.Регулярно проводьте вологе прибирання та провітрювання квартири чи кімнати у якій проживаєте;

6.На практичних заняттях та лекціях користуйтеся марлевою пов’язкою (одноразова марлева пов’язка замінюється через 2 год, багаторазова – прасується кожні 2 год);

7.Старайтеся не приймати гостей і самі не ходіть в гості;

8.Тимчасово не відвідуйте заходи з великим скупченням людей (кінотеатри, дискотеки тощо);

9.Обмежте користування громадським транспортом. Перед виходом з дому застосовуйте оксолінову мазь;

10.Якщо ви захворіли негайно зверніться до лікаря.

Пам’ятайте, що хворий на грип, чи інші ГРВІ перебуваючи на заняттях чи у гуртожитку, за один день можете заразити до 100 своїх колег!

Застосування медикаментозних засобів для профілактики грипу та інших ГРВІ:

·     Амізон (0,25) стимулює гуморальну і клітинну ланки імунітету та синтез ендогенного інтерферону, впливає на фактори природної антиінфекційної резистентності. Застосовують по  1 таб на добу після їжі не розжовуючи – 3-5 діб, далі – по 1 таб 1 раз у 2 дні – 2-3 тижні.

·    Афлубін стимулює клітинну ланку імунітету та синтез ендогенного інтерферону. Застосовують по 1 таб 2 рази на добу через 1 год. після їжі, у роті повністю розсмоктують, впродовж 3-х тижнів.

·    Римантадин (0,5) противірусний засіб прямої дії. Застосовують по 1 таб на добу після їжі, 10-15 діб.

·     Арбідол (0,2)  противірусний засіб прямої дії. Застосовують по 1 таб 2 рази на тиждень, впродовж 3-х тижнів. За контакту з хворим на грип чи інші ГРВІ – по 1 таб на добу, впродовж 2-х тижнів.

·    Оксолінова мазь 0,25 % противірусний засіб прямої дії. Змащують слизові оболонки носу 2 рази на добу, впродовж 25 діб.

·    Також можна застосувати: настоянку ехінацеї, імунал, мефенамову кислоту та інші препарати.

Найефективнішим є щеплення проти грипу, яке проводиться за 2-3 тижні до епідемії. Щеплення може бути проведено в умовах поліклініки №5, медпункту БДМУ чи поліклініки по місцю проживання. В Україні зареєстровані наступні протигрипозні вакцини: „Ваксигрип”, „Флюарикс”, „Інфлувак”, „Грипом”, „Інфлексал В”, „Інвівак”.


За більш детальною інформацією щодо профілактики, діагностики та лікування грипу й інших ГРЗ звертатися до співробітників кафедри інфекційних хвороб та епідеміології БДМУЗаходи БДМУ щодо удосконалення організації та проведення профілактичних щеплень та проведення інформаційної кампанії щодо роз’яснення важливості імунопрофілактики інфекційних хвороб і грипу в м. Чернівці та Чернівецькій області

1.   Проводяться 1 раз на місяць навчальні семінари для медичних працівників лікувально-профілактичних закладів (із залученням кафедральних співробітників) з питань імунопрофілактики, в тому числі, щодо роз’яснення важливості імунопрофілактики інфекційних хвороб і грипу.

2. Інформаційні  виступи співробітників університету перед населенням через засоби масової інформації  у консультативно-інформаційних передачах з питань:  «Імунопрофілактика», в тому числі щодо системи оперативного реагування на випадки порушення стану здоров’я після застосування імунобіологічних препаратів, «Вакцинація», «Важливість вакцинації проти грипу частохворіючих та імуноскомпрометованих осіб».

3. Наочні агітаційні матеріали: санітарні бюлетені, сан.листівки для хворих та медичних працівників з питань імунопрофілактики, як уберегтися від грипу та інших ГРВЗ.

  

Інформація щодо проведеної роботи на кафедрі педіатрії та                                             дитячих інфекційних хвороб 

У передепідемічний період згідно з тематикою робочих навчальних програм підготовки лікарів-інтернів, передатестаційного циклу з педіатрії та циклів тематичного удосконалення проведено з питань імунопрофілактики дитячих інфекційних хвороб 4 години лекційних, 7 годин семінарських, 10 годин практичних занять.

 На циклі тематичного удосконалення «Актуальні питання дитячих інфекційних хвороб» імунопрофілактиці дитячих інфекцій приділяється особлива увага. Окремо висвітлюються питання післявакцинальних реакцій та ускладнень з метою роз’яснення практичним лікарям необхідності дотримання правил вакцинації та правильної інтерпретації післявакцинальних подій.

На додипломному етапі навчання із студентами 6 курсу спеціальностей «Педіатрія» та «Лікувальна справа» питання імунопрофілактики висвітлюються відповідно тематиці модулю 6 «Дитячі інфекційні хвороби».

Санітарно-просвітницька робота щодо імунопрофілактики інфекційних захворювань, в т.ч. грипу співробітниками кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб проводилася в наступних аспектах:

-  розробка та виготовлення 7 санбюлетенів для відділень клінічних баз;

-  розробка та поширення флайерів «Кожна дитина має право на збереження здоровя!», присвяченого Міжнародному дню захисту дітей;

-  публікації в обласній та регіональній пресі (Бєлашова О.В., Шахова О.О.  «Профілактика кору у дітей» - газета «Слово правди» (Новоселиця) №13 від 30.03.2012 року; Колоскова О.К. Як уберегти дитину від інфекційних захворювань», газета «Молодий Буковинець» від 15 трвня 2012 року; Іванова Л.А. «Щеплення – надійний захист Вашої дитини від інфекційних хвороб» в ефірі радіо «Вісник Хотинщини» 16.05.2012 року; опубліковане інтерв’ю з проф. Колосковою О.К. під час виїзду в Сторожинецький район 24.10.2012р. в районній газеті; у верстці номер газети «Буковинське віче» із статтею проф. Колоскової О.К. щодо актуальних питань профілактики грипу та ГРВІ у передепідемічний період);

-  виступи на радіо (Колоскова О.К. «Захистіть свою дитину від грипу та ГРВІ» виступ в ефірі «Вісник Хотинщини» 26.11.2012 року);

-  лекції для пацієнтів, їх батьків та медичного персоналу клінічних баз кафедри, під час виїзди в райони області та проведення тематичних акцій:

Бєлашова О.О. «Профілактика кору у дітей та підлітків» Глибоцька ЦРЛ, Новоселицька ЦРЛ, лекція для батьків

• Сажин С.І. «Щеплення – надійний захист від інфекційних хвороб» - лекція для медичного персоналу дитячого відділення Путильської ЦРЛ 

• Бєлашова О.В. «Щеплення дітей – запорука здорового майбутнього», лекція для пацієнтів та батьків в Герцаївській ЦРЛ

Іванова Л.А. «Як захистити дитину від грипу та ГРВІ» лекція для батьків с. Кадубівці Заставнівського району

• Іванова Л.А. «Профілактика грипу та ГРВІ у дітей» лекція для батьків с. Кострижівка Заставнівського району.МІНІСТЕРСТВО  ОХОРОНИ  ЗДОРОВ’Я  УКРАЇНИ

 БУКОВИНСЬКИЙ  ДЕРЖАВНИЙ  МЕДИЧНИЙ  УНІВЕРСИТЕТ

 

 

 « 26 »жовтня 2012 р.                                                                           Н  А  К  А  З                                                                    № 337-Адм

 

 Про заходи з попередження та боротьби з грипом та ГРВІ

 На виконання постанови Головного державного санітарного лікаря України від 23.09.2011р. № 14 «Про забезпечення заходів щодо профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій в епідсезон 2011-2012 років», рішення державної надзвичайної протиепідемічної комісії при Чернівецькій облдержадміністрації від 25.09.2012 року –

 НАКАЗУЮ:

1. Проректору з лікувальної роботи, проректору з науково-педагогічної роботи та виховання, деканам факультетів, керівникам структурних підрозділів:

1.1. Забезпечити проведення профілактичної роботи серед співробітників та осіб, що навчаються в університеті з питань попередження грипу та ГРВІ, посилити контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних умов.

Термін виконання – впродовж епідемічного сезону 2012-2013 рр.

2. Заступнику ректора з АГР:

2.1. Забезпечити належний температурний режим у приміщеннях навчальних корпусів та гуртожитків (безперебійна робота опалювальної мережі).

Термін виконання – впродовж епідемічного сезону 2012-2013 рр.

2.2. Забезпечити гуртожитки, навчальні та інші корпуси, кафедри дезінфікуючими та миючими засобами.

Термін виконання – впродовж епідемічного сезону 2012-2013 рр.

2.3. Забезпечити щоденне вологе прибирання у приміщеннях навчальних корпусів та гуртожитків.

Термін виконання – впродовж епідемічного сезону 2012-2013 рр.

3. Завідувачу відділу докторантури, аспірантури, магістратури та клінічної ординатури, декану факультету післядипломної освіти:

3.1. Організувати підготовку лікарів-інтернів, клінічних ординаторів, аспірантів та магістрантів, які можуть бути залучені для обслуговування хворих на грип в період епідемії.

Термін виконання – до 01.11.2012 року.

 4. Лікувальному відділу організувати впровадження інформаційно-просвітницької роботи для здобуття знань і формування життєвих навичок щодо профілактики грипу, інших гострих респіраторних вірусних інфекцій для населення Буковинського краю.

Термін виконання – впродовж епідемічного сезону 2012-2013 рр.

5. Голові студентської ради університету та кураторам академічних груп провести просвітницьку роботу серед студентства щодо важливості вакцинації проти грипу.

Термін виконання – впродовж епідемічного сезону 2012-2013 рр.

6. Деканам факультетів організувати вакцинацію студентської молоді (за бажанням) в студентській поліклініці.

Термін виконання – до 15.11.2012 року.

7. Профспілковому комітету забезпечити безкоштовну вакцинацію від грипу студентів-сиріт та соціально-незахищених студентів.

Термін виконання – до 15.11.2012 року.

8. Контроль за виконанням даного наказу покласти на проректора з лікувальної роботи професора Іфтодія А.Г. та заступника ректора з АГР Скринчука П.К.

9. Завідувачу канцелярії університету Черевчук О.В. зміст наказу донести до всіх служб та кафедр університету.

 

                                                   Ректор                                                                Т.М.БойчукПЛАН

заходів, направлених на санітарно-просвітницьку роботу з питань профілактики та імунопрофілактики грипу співробітниками кафедр Буковинського державного медичного університету

 

п/п

Захід

Тематика

Місце проведення

Виконавець

1.

Виступи у періодичних друкованих виданнях

1.Чи можна запобігти грипозній інфекції у дитини: поради педіатра.

2. Рекомендації педіатра щодо лікування і профілактики грипу та ГРВІ у дітей

3. Епідситуація з грипу та інших ГРВЗ, профілактика та імунопрофілактика.

4. Вакцинація як безальтернативний метод. 5. Імунопрофілактика.

Періодичні друковані видання м. Чернівці та  районів області

Співробітники кафедр інфекційних хвороб та епідеміології, педіатрії та дитячих інфекційних хвороб,  доц. Г.Д. Коваль

 

2.

 

Виступити на телебаченні

1. Профілактика грипу та інших ГРВЗ.

2. Важливість вакцинації проти грипу часто-хворіючих та імуно-скомпрометованих осіб.

3. Види та можливості імунопрофілактики.

ЗМІ

грудень 2012р.

квітень-травень 2013р.

Проф.

В.Д.Москалюк

Проф.

Н.В. Пашковська

3.

Виступи на радіо у

м. Чернівці та районах області

1. Профілактика грипу та ГРВІ у дітей.

2. Щеплення – міфи та реальність.

3. Захистіть свою дитину від грипу та ГРВІ.

4.  Вакцинація населення.

 

Обласне радіо, районні радіостанції

грудень 2012р.

лютий-березень 2013р.

ТРК «Буковина»

Співробітники кафедр: інфекційних хвороб та епідеміології, педіатрії та дитячих інфекційних хвороб, клінічної імунології, алергології та ендокринології

4.

Виступи з лекціями та інформаційними повідомленнями (лекції для лікарів та молодших медичних спеціалістів)

1. Епідеміологія, клініка, діагностика, лікування та профілактика грипу.

2. Грип та ГРВІ у дітей.

3. Вакцинація – альтернативи не має.

4. Як попередити спалах ГРВІ в закритому дитячому колективі.

5. Грип у дітей: особливості невідкладної допомоги та специфічна профілактика.

6. Щеплення – міфи та реальність.

Обласна дитяча клінічна лікарня,

санаторій «Садгора», ЦРЛ області заклади практичної охорони здоровя

Співробітники кафедр: інфекційних хвороб та епідеміології,

педіатрії та дитячих інфекційних хвороб

5.

Створити волонтерські групи з числа студентів та лікарів-інтернів для проведення просвітницької роботи серед населення

з метою пропаганди імунопрофілактики серед населення

Профілактика грипу та ГРВІ, імунопрофілактика.

 

Жовтень 2012р.

 

Проректор з науково-педаго-гічної роботи

та виховання, доцент Н.І.Зорій,                                                                          

голова студентсь-кої ради В.П.Мойсійчук

6.

Робота волонтерів серед студентської молоді, дітей та їх батьків з метою роз’яснювальної роботи з питань імунопрофілактики

Профілактики грипу та ГРВІ, імунопрофілактика.

 

Гімназія № 5, міська дитяча поліклініка, ЧНУ ім. Ю.Федьковича

листопад 2012р.

березень 2013р.

Зав.кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології проф. Н.В.Пашковська

7.

Додаткові лекції для лікарів-слухачів перед-атестаційних циклів і циклів тематичного удосконалення

1. Імунопрофілактика грипу.

2. Оцінка післявакци-нальних подій. Система оперативного реагування на випадки порушення стану здоров'я після застосування імунобіологічних препаратів.

3. Вакцинація: міфи та реальність.

ОКП ОКЛ,

Центральні районні лікарні  Чернівецької області

Обласний

позаштатний імунолог ГУОЗ

доц. Г.Д. Коваль,

лікарі-інтерни,

волонтери

8.

Тематичне засідання обласного осередку асоціації педіатрів

Лікування та профілактика грипу та ГРВІ у дітей. Рекомендації напередодні епідемічного підйому захворюваності.

Лекційна зала кафедри

Проф.

О.К.Колоскова

9.

Провести засідання студентського наукового гуртка

1. Питання щодо профілактики та імуно-профілактики грипу та ГРВІ.

2. Волонтерська діяльність

Лекційна зала кафедри

Куратори студентського наукового гуртка

10.

Провести засідання круглого стола

 

Імунопрофілактика

Грудень 2012р.

Кіцманська, Заставнівська ЦРЛ

січень 2013р.

Новоселицька, Герцаївська, хотинська ЦРЛ

Зав.кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології проф. Н.В.Пашковська,  обласний позаштатний імунолог ГУОЗ доц. Г.Д. Коваль

11.

Заходи, присвячені «Європейському тижню імунізації» за участю студентів-волонтерів та практичних лікарів

Пропаганда імунопрофілактики та запобігання інфекційних захворювань

18-24 квітня 2013р.

навчальні установи та підприємства м. Чернівці

Зав.кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології проф. Н.В.Пашковська

12.

Флеш-моб та розповсюдження студентами-волонтерами БДМУ тематичних флаєрів

Пропаганда імунопрофілактики та запобігання інфекційних захворювань

18-24 квітня 2013р.

м. Чернівці, Театральна площа

 

Зав.кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології проф. Н.В.Пашковська,  обласний позаштатний імунолог ГУОЗ  доц. Г.Д. Коваль

13.

Онлайн-конференція

«Сучасні досягнення імунопрофілактики»

Березень 2013р. БДМУ

Зав.кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології проф. Н.В.Пашковська,  обласний позаштатний імунолог ГУОЗ доц. Г.Д. Коваль

14.

Провести лекційні заняття з англомовними студентами БДМУ

Профілактика грипу та ГРВІ, імунопрофілактика.

 

Аудиторії кафедр, гуртожитки БДМУ

Викладачі груп

 

15.

Лекційні заняття з учнями загальноосвітніх середніх навчальних закладів м. Чернівці

1. Профілактика грипу та ГРВІ, імунопрофілактика.

2. Як уберегтися від грипу та інших ГРВЗ.

 

ЗОШ м. Чернівці

Доц.

Ю.О.Рандюк, лікарі-інтерни

16.

Випустити наочні агітаційні матеріали: санітарні бюлетні для відділень клінічних баз кафедр, санітарні листівки, флаєри тощо

1.Щеплення – це більше, ніж захист від інфекційих хвороб.

2. Захистіть своїх дітей від грипу та ГРВІ.

3. Профілактики грипу та ГРВІ.

 


Відділення ОДКЛ, санаторій «Садгора»

ЗОШ м. Чернівці, підрозділи та гуртожитки БДМУ,

Інтернет-сайт

Співробітники клінічних кафедр

17.

Санітарно-просвітницькі виступи перед хворими, які знаходяться на стаціонарному лікуванні

Профілактики та імунопрофілактика грипу та інших ГРВЗ

 

 Відділення клінічних баз кафедр

Співробітники  клінічних кафедри