Профілактика сезонних захворювань

Прості речі рятують життя

З настанням холодної пори року створюються сприятливі умови для поширення збудників гострих респіраторних вірусних інфекцій, що призводить до зростання рівня захворюваності на ці інфекції, а також виникає загроза епідемії грипу. До групи гострих респіраторних вірусних інфекцій належить велика кількість вірусних захворювань, які перебігають з ураженням верхніх дихальних шляхів. Найбільш поширені ГРВІ: грип, парагрип, респіраторно-сентиціальна, аденовірусна та риновірусна інфекції.Джерелом зараження виступає хвора на ці інфекції людина: хворий виділяє збудників ГРВІ у довкілля з краплинками слизу та слини при кашлі, чмиханні, розмові. Хворий, перебуваючи на роботі чи заняттях, за один день може заразити близько ста своїх колег. Зараження здорової людини відбувається при вдиханні мікрочастинок слизу та слини виділених хворим.

Характерні клінічні ознаки ГРВІ: підвищення температури тіла, слабкість, загальне нездужання, біль голови, першіння чи біль у горлі, сухий кашель, нежить, утруднене дихання через ніс. Захворювання здебільшого починається гостро, з ознобу, відчуття жару, сильного болю голови, болю в очах. Турбує ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, порушується сон. Вже в перші години хвороби температура тіла сягає 39–40°С. Утруднюється дихання через ніс, обличчя стає одутлим, очі блистять. Загалом обличчя хворого на грип нагадує обличчя заплаканої дитини. На другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починає турбувати біль за грудниною,”– розповідає Юрій Рандюк, доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології Буковинського державного медичного університету.Для запобігання захворюванню на грип та інші ГРВІ фахівець радить дотримуватися наступних порад. Врегулюйте режим праці та відпочинку, не допускайте надмірних фізичних та психологічних навантажень, виділяйте достатньо часу на сон. Здійснюйте прогулянки на свіжому повітрі, використовуючи для цього парки, сквери чи зону прибудинкових зелених насаджень. Виходячи на вулицю, вдягайтеся відповідно до погоди, уникайте переохолодження, протягів, промокання ніг. Обмежте відвідування заходів із великим скупченням людей (кінотеатри, дискотеки тощо). Також варто обмежити користування громадським транспортом, якщо відстань невелика краще пройтися. При необхідності користуйтеся марлевою пов’язкою на заняттях, у приміщеннях торгових закладів, громадському транспорті, тощо.

Доцільно регулярно проводити вологе прибирання та провітрювання квартири. Також важливим аспектом у профілактиці гострих респіраторних інфекцій є врегульований режим та раціон харчування: вживайте їжу не менше 3-х разів на добу з обов’язковою першою стравою під час обіду, кожен день споживайте фрукти (яблука, груші, апельсини, мандарини), а також салати із сирої капусти, моркви, буряка, заправлені зеленню, часником, цибулею, віддайте перевагу напоям із ягід, а саме чаям та відварам із сушених, заморожених чи перетертих з цукром калини, ожини, смородини, суниці. Проте, найбільш ефективним засобом профілактики грипу є вакцинація, яка проводиться за 2-3 тижні до епідемії.

Українцям доведеться пережити удари «Каліфорнії», «Вісконсина» і «Вікторії». Ці три штами грипу зайдуть на територію України зі сходу, далі грип буде циркулювати по всіх регіонах, просуваючись на захід. Із трьох вірусів грипу, які будуть циркулювати в Україні в цей епідсезон, «Вісконсин» для нас новий, адже торік його не було на нашій території.

Взагалі всі три віруси грипу, які цього року очікуються, включені у вакцини.

Грип - коментар доцента кафедри інфекційних хвороб та епідеміології, 

к.мед.н., доцент Рандюка Юрія Олександровича

Грип – гостре респіраторне вірусне захворювання з крапельним механізмом передачі, яке перебігає з вираженою інтоксикацією та запаленням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, переважно трахеї.

Грип найбільш розповсюджене захворювання Земної кулі із здатністю стрімко поширюватися. Ця недуга охоплює велике місто за 1,5-2, країну – за 3-4 тижні. Під час епідемічних спалахів від грипу страждає від 30 до 50 % населення ураженого регіону. І навіть у “найспокійніші” роки у світі на грип хворіє більше 30 млн. людей. Така висока захворюваність на грип зумовлена здатністю вірусу швидко змінюватися. У зв’язку з цим імунітет після раніше перенесеного грипу не вберігає людину від захворювання при заражені зміненим штамом. Одна і та ж людина впродовж життя може багато разів хворіти на грип.

Не зважаючи на значні досягнення сучасної медицини до сьогодні грип залишається малокерованою інфекцією із щорічним сезонним підвищенням захворюваності, епідемічними спалахами кожні 2-3 роки та розвитком пандемій кожні 10-30 років. 

Зазвичай грип перебігає в легких та середньотяжких формах і не становить загрози для здоров’я хворого. Однак це не така вже й безпечна хвороба. У частини хворих ця недуга має тяжкий перебіг або ж виникають ускладнення, які спричиняються супутньою бактерійною флорою (гайморит, фронтит, отит, пневмонія) чи безпосередньою дією вірусу (геморагічний набряк легень – атипова пневмонія, гострий менінгоенцефаліт, арахноїдіт, набряк мозку, гостра серцева слабкість, глумерулонефрит). Останні, якраз і призводять до смерті хворих на грип чи стають причиною інвалідизації. Частіше тяжкі ускладнення грипу виникають в осіб із зниженим імунітетом, хронічними захворюваннями серця, легень, нирок, вагітних та тих, що переносять недугу „на ногах”.

Враховуючи можливі тяжкі наслідки грипу для здоров’я та життя, лікування цієї хвороби не повинне обмежуватися лише симптоматичними засобами (жарознижуючі, протизапальні, протикашлеві та інші подібної дії препарати). При появі перших клінічних ознак хвороби (підвищенні температури тіла, болю голови, болю в очах, ломоти в попереку, крижах, суглобах) необхідно зразу ж звернутися до лікаря. Оскільки лише лікар спроможний об’єктивно оцінити тяжкість перебігу хвороби та призначити оптимальне лікування, яке поряд із симптоматичними засобами буде включати в себе ліки, які прямо чи опосередковано знищують вірус. Наразі арсенал противірусних засобів, які застосовуються для лікування грипу нараховує багато найменувань і щорічно продовжує поповнюватися. До лікарських засобів, які володіють прямою противірусною дією і знайшли широке застосування у медичній практиці відносяться амантадин, ремантадин, амбен, амінокапронова кислота, віразол, осельтамівір, рибавірин в аерозолі та багато інших препаратів. Противірусна дія вказаних препаратів базується на пригнічені розмноження вірусу грипу в організмі людини. Приймати ці препарати слід ретельно дотримуючись рекомендацій лікаря чи інструкції оскільки їх ефективність залежить від періоду хвороби на якому розпочинається лікування, серотипу вірусу, який викликав хворобу та деяких інших факторів. Досить ефективними у лікуванні грипу є лікарські засоби з поєднаною противірусною, імуномодулювальною та інтерфероногенною дією. Вони не лише пригнічують розмноження вірусу, але й активують імунну систему, що суттєво пришвидшує видалення збудників з організму. Найбільш відомими препаратами з цієї групи є амізон, аміксин, арбідол, афлубін, гропринозин, протефлазид. Препарати цієї групи також застосовуються для профілактики грипу, хоча їх ефективність у цьому напрямку є недостатньо високою.

Не зважаючи на величезну кількість протигрипозних лікарських препаратів та засобів народної медицини найбільш ефективним методом боротьби з цією недугою все таки залишається вакцинація. Люди, які щепилися проти грипу і через кілька днів захворіли переносять грип, як правило, у легкій формі і без ускладнень. Слід зазначити, що сучасні протигрипозні вакцини є достатньо безпечними, поствакцинальні реакції виникають рідко, а ускладнення практично не реєструються. Тому майже всі сучасні вакцини можна використовувати для щеплення дітей та вагітних жінок. Протипоказом до проведення щеплень проти грипу є гострі запальні захворювання, хронічні хвороби у стадії декомпенсації, тяжкі захворювання центральної нервової системи та тяжкі алергічні реакції. Не варто також вакцинуватися особам, які мають алергію на жовток курячого яйця.

Загалом вакцинація є не тільки єдино надійним, але й найдешевшим  методом боротьби з грипом. Економічні затрати на медикаментозну профілактику чи лікування навіть неускладненого грипу значно перевищують вартість вакцини. 

Коментар доцента кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ к.мед.н. Коваль Галини Данилівни

Вакцинація проводиться проти збудників тих інфекцій, що здатні викликати епідемії та пандемії, захворювання з високою інвалідністю та смертністю та практично невиліковні (сказ, правець); від захворювань, що потенційно можуть спричинити онкологічні захворювання у майбутньому (гепатит В,  вірус папіломи), від небезпечних інфекцій, що можуть мати місце в певній професійній діяльності (бруцельоз, туляремія), під час епідемій від відповідних збудників, за станом здоров’я (наприклад в ослаблених осіб проти пневмококу чи грипу, що викликають дуже важкі пневмонії, які ці групи населення не зможуть перенести взагалі або матимуть серйозні ускладнення), за потреби від тих інфекцій, до яких організм людини не може мати імунітету за походженням (наприклад  європейцям від інфекцій, характерних для Азії та Африки),  та ін. В кожній державі перелік щеплень регламентується Національним календарем профілактичних щеплень, який включає обов’язкові та рекомендовані щеплення. Зокрема, в Україні Календар включає обов’язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз та гепатит В, ХІБ інфекцію (викликає менінгіти, важкі запалення дитячого віку), паротит, краснуху.

Враховуючи, що вакцинація – це профілактика захворювання, то найголовнішою умовою є провести її вчасно, до моменту випадкового контакту зі збудником. Для посилення імунітету проводиться ревакцинація (повтор щеплення).

Щеплення не проводиться при тяжких ускладненнях від попередньої дози у вигляді важкої алергічної реакції, при алергічній реакції на будь-який компонент вакцини, захворюваннях нервової системи, гідроцефалії, епілепсії, гострих захворюваннях або загостреннях хронічних захворювань, вроджених імунодефіцитах, проведенні імуносупресивної терапії, недостатній масі тіла при народженні (для деяких вакцин).

Дитина перед щепленням повинна бути здоровою і обов’язково пройти медичний огляд з опитуванням  історії захворювань в минулому, оцінки реакції на попереднє щеплення, перебігу поствакцинального періоду, термометрії,  огляду шкіри, слизових оболонок кон’юнктиви очей, порожнини рота; дитина допускається до щеплення лише після медичного висновку лікаря щодо стану здоров’я перед щепленням або туберкулінодіагностикою з оформленням первинної медичної документації; дитина повинна бути під наглядом медичного працівника після щеплення щонайменше 30 хвилин. В середньому поствакцинальний період триває 30 діб, з яких найважливішими являються перші 3-7 днів, під час яких починає вироблятися імунітет. Головними умовами догляду після вакцинації є уникання контактів з хворими людьми, виключення алергізуючих продуктів, дотримання гігієни, повноцінне харчування та відпочинок.

Показами до вакцинації є вакцинація згідно Національного календаря щеплень, а також інші обов’язкові щеплення встановлюються для груп населення: за віком; щеплення дітей з порушенням цього Календаря; щеплення ВІЛ-інфікованих осіб; за станом здоров’я; проти вірусного гепатиту В осіб із злоякісними новоутвореннями, осіб, що перебувають на гемодіалізі та отримують багаторазові довготривалі переливання донорської крові або її препаратів; щеплення на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показами.

Обов’язковим профілактичним щепленням для запобігання поширенню інших інфекційних захворювань підлягають окремі категорії працівників у зв’язку з особливостями виробництва або виконуваної ними роботи.

У разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або масового поширення небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях та об’єктах можуть проводитися обов’язкові профілактичні щеплення проти цієї інфекційної хвороби. 

                          Як уберегтися від грипу та інших ГРЗ

 На що необхідно звернути увагу за підозри на грип:

 ·         Захворювання здебільшого починається гостро, з ознобу, відчуття жару, сильного болю голови, болю в очах. Турбує ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, порушується сон.

·         Вже в перші години температура тіла сягає 39–40°С, утримується на такому рівні 2–3 доби, далі – знижується. Якщо гарячка триває довше 5–7 діб це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень. 

·         Вже на другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починає турбувати біль за грудниною. На 3–5 добу кашель м’якшає, з’являється незначна кількість слизового мокротиння.

·         Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.

·        Привертає увагу вигляд обличчя хворого: одутлість, блискучі очі — загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини.

 Загальні заходи профілактики грипу та інших ГРВІ:

 1.Вдягайтеся відповідно до погоди;

2.Уникайте переохолодження, протягів, промокання ніг;

3.Врегулюйте режим праці та відпочинку, виділяйте достатньо часу на сон;

4.До раціону харчування додайте часник, цибулю, відвари калини та смородини;

5.Регулярно проводьте вологе прибирання та провітрювання квартири чи кімнати у якій проживаєте;

6.На практичних заняттях та лекціях користуйтеся марлевою пов’язкою (одноразова марлева пов’язка замінюється через 2 год, багаторазова – прасується кожні 2 год);

7.Старайтеся не приймати гостей і самі не ходіть в гості;

8.Тимчасово не відвідуйте заходи з великим скупченням людей (кінотеатри, дискотеки тощо);

9.Обмежте користування громадським транспортом. Перед виходом з дому застосовуйте оксолінову мазь;

10.Якщо ви захворіли негайно зверніться до лікаря.

Пам’ятайте, що хворий на грип, чи інші ГРВІ перебуваючи на заняттях чи у гуртожитку, за один день можете заразити до 100 своїх колег!

Застосування медикаментозних засобів для профілактики грипу та інших ГРВІ:

·     Амізон (0,25) стимулює гуморальну і клітинну ланки імунітету та синтез ендогенного інтерферону, впливає на фактори природної антиінфекційної резистентності. Застосовують по  1 таб на добу після їжі не розжовуючи – 3-5 діб, далі – по 1 таб 1 раз у 2 дні – 2-3 тижні.

·    Афлубін стимулює клітинну ланку імунітету та синтез ендогенного інтерферону. Застосовують по 1 таб 2 рази на добу через 1 год. після їжі, у роті повністю розсмоктують, впродовж 3-х тижнів.

·    Римантадин (0,5) противірусний засіб прямої дії. Застосовують по 1 таб на добу після їжі, 10-15 діб.

·     Арбідол (0,2)  противірусний засіб прямої дії. Застосовують по 1 таб 2 рази на тиждень, впродовж 3-х тижнів. За контакту з хворим на грип чи інші ГРВІ – по 1 таб на добу, впродовж 2-х тижнів.

·    Оксолінова мазь 0,25 % противірусний засіб прямої дії. Змащують слизові оболонки носу 2 рази на добу, впродовж 25 діб.

·    Також можна застосувати: настоянку ехінацеї, імунал, мефенамову кислоту та інші препарати.

Найефективнішим є щеплення проти грипу,яке проводиться за 2-3 тижні до епідемії. Щеплення може бути проведено в умовах поліклініки №5, медпункту БДМУ чи поліклініки по місцю проживання. В Україні зареєстровані наступні протигрипозні вакцини: „Ваксигрип”, „Флюарикс”, „Інфлувак”, „Грипом”, „Інфлексал В”, „Інвівак”.

Заходи БДМУ щодо удосконалення організації та проведення профілактичних щеплень та проведення інформаційної кампанії щодо роз’яснення важливості імунопрофілактики інфекційних хвороб і грипу в м. Чернівці та Чернівецькій області

1.   Проводяться 1 раз на місяць навчальні семінари для медичних працівників лікувально-профілактичних закладів (із залученням кафедральних співробітників) з питань імунопрофілактики, в тому числі, щодо роз’яснення важливості імунопрофілактики інфекційних хвороб і грипу.

2. Інформаційні  виступи співробітників університету перед населенням через засоби масової інформації  у консультативно-інформаційних передачах з питань:  «Імунопрофілактика», в тому числі щодо системи оперативного реагування на випадки порушення стану здоров’я після застосування імунобіологічних препаратів, «Вакцинація», «Важливість вакцинації проти грипу частохворіючих та імуноскомпрометованих осіб».

3. Наочні агітаційні матеріали: санітарні бюлетені, сан.листівки для хворих та медичних працівників з питань імунопрофілактики, як уберегтися від грипу та інших ГРВЗ.

За більш детальною інформацією щодо профілактики, діагностики та лікування грипу й інших ГРЗ звертатися до співробітників кафедри інфекційних хвороб та епідеміології БДМУ